Fad med vase – metalflet


Materialer:

28 stager (elefanttråd)
Ståltråd
Sølvfarvet metaltråd
Reagensglas

Fod

Saml stagerne, og bind dem stramt sammen med ståltråd og sølvfarvet metaltråd ca. 6 cm oppe. Bøj 13 af stagerne ud i en cirkel, flet spindelvævsflet 5 cm ud, og bøj stagerne ind under det flettede. Fjern ståltråden der er bundet om stagerne, og skub de “uflettede” stager op mellem de andre.

Fad

Bind alle stagerne sammen igen 9 cm oppe, bøj 24 af stagerne ud i en cirkel der går en smule opad, og flet 10-11 cm ud. Bind tråden en ekstra gang rundt om en stage, og klip ståltråden af, så der kun er sølvtråd tilbage. Klip hver anden stage af 1-2 cm ude, og bøj dem til kroge under det flettede. Flet blade med sølvtråden, klip stagerne af og bøj stagerne ind under det flettede. De korte stager bøjes mere, så krogene lukkes.

Vase

De sidste fire stager bøjes ud og op, så det passer om reagensglasset. Bind sølvtråd fast på den ene stage, og flet spindelvævsflet to cm op. Bøj stagerne rundt omkring reagensglasset.


Relaterede sider

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *