Velkommen, gæst ( Log ind | Opret profil )

Navigation
Forside
Kategorier
Debat
Nyheder
Links
Søg

Bag om siden
Bliv partner
Kontakt
Besøgende
Gæster online: 3

Brugere online: 0

Antal brugere: 328
Nyeste bruger: Gycleoblibe
Miniature
Jeg har længe godt kunnet tænke mig at skabe et lille lokale i miniformat. Måske et værelse, en forretning eller et lille nissehus, indrettet med en masse små detaljerede genstande.
Jeg har altid været helt tosset med miniature-ting, og hvis jeg kommer forbi en forretning med miniaturer, er jeg ikke til at slæbe derfra igen. Jeg står og kigger på alle de små detaljerede ting, håndmalede kander, små tallerkener med mad og bestik, bøger, glas og meget, meget mere.

Men det er ikke ligefrem billigt at købe miniature-ting. Et sæt til at dække bordet med; tallerkener, mad, bestik og glas, koster nemt 150-200 kr., og så kan det jo hurtigt blive dyrt at indrette et lokale.
Men hvorfor ikke lave det selv? Du kan selv lave det præcis lige så flot som det man kan købe, nogen gange endda pænere! Og det koster stort set intet. Desuden er det da lidt sjovere selv at have lavet det, end blot at købe det og sætte det op.

Jeg selv kom i gang efter jeg havde fundet en bog der hedder "Kikkasser og Dukkehuse". Den er skrevet af Eva Malmberg og er rigtig god til at inspirere og komme med ideer. Bogen er udgivet af forlaget Lamberth, og den er helt sikkert pengene værd hvis du selv vil lave miniature.




Miniature:
Instruktioner
Inspiration
Tips
Links
Tutorials
Log ind
Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke registreret bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.
Debatemner
Nyeste emne
Middeltons Lawyers
Hvor køber man FIMO?
Fimo, ceranit eller?
Norton Personal Fire...
Norton Personal Fire...
Mest aktive emner
Hobbybøger sælges... [6]
Hej alle :) [5]
Hvor køber man FIMO? [2]
Har du en hjemmes... [2]
Links til billige... [2]
Copyright © 2001 -2009 Rie Wiberg. Alle rettigheder forbeholdes.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2010 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.